Zbliża się okres Noworoczny, szczególnie stresujący dla zwierząt. My ludzie jesteśmy przyzwyczajeni do wybuchów petard i głośnych dźwięków – nasze zwierzęta niestety nie! Reagują na nie tak samo jak ludzie, których przestraszyło coś, czego się nie spodziewali. Odgłosu wystrzelanych petard nie można porównać do burzy z piorunami – przed burzą występują zmiany ciśnienia atmosferycznego oraz silne wiatry zwiastujące burzę, uprzedzające psa o nadchodzących wyładowaniach.
Odgłos petard dla psa jest bardzo intensywnym dźwiękiem, dla człowieka porównywanym do wybuchu bomb. Podczas wystrzału petard wydziela się także nieprzyjemny zapach, który może przeszkadzać zwierzętom.
Istnieje wiele rozwiązań, aby pomóc swojemu zwierzęciu przetrwać ten stresujący dla niego czas. Można przyzwyczaić psa do dźwięku petard lub sprawić, by był niewrażliwy na tego typu dźwięki. Ćwiczenia należy wykonywać dużo wcześniej, długo przed okresem Noworocznym! W przypadku, gdy nie ma na to czasu można wspomóc się środkami uspokajającymi. Ważne jest też zachowanie właściciela podczas trwających wybuchów – wczesny spacer na smyczy, rejestrowanie microchipów, puszczanie muzyki, zabawa z czworonogiem i przede wszystkim zachowanie spokoju !
Po więcej informacji zapraszamy do nas – opracowaliśmy ulotki z informacjami jak powinno się postępować w okresie Noworocznym aby zmniejszyć stres i zwiększyć komfort psychiczny czworonogów